Czym różni się kryminalistyka od kryminologi? Co to jest osmologia? Czym jest ślad? Jak ujawniać ślady, oraz jak je zabezpieczyć by mogły być dowodem w sprawie? Na te i wiele innych pytań uczniowie klas policyjnych ZSP w Kaliszu Pomorskim mogli poznać odpowiedź podczas warsztatów z kryminalistyki prowadzonych przez aspiranta sztabowego Mariusza Liszewskiego na auli szkolnej w dniu 27 lutego 2019 r.

Po lekcjach teoretycznych z przysposobienia policyjnego z Krzysztofem Wójciakiem uczniowie klas policyjnych mieli możliwość spotkania z technikiem kryminalistyki z Drawskiej Komendy Policji i zdobycia wiedzy na czym polega praca technika kryminalistyki.

Po prelekcji wszyscy zgodzili się, że jest to praca bardzo ciekawa, ale i bardzo wymagająca i stresująca. Wystarczy powiedzieć, że technik w zasadzie jest obecny na wszystkich poważnych zdarzeniach kryminalnych.
Zabójstwa, pobicia, włamania, wypadki drogowe, miejsca odnalezienia zwłok. Nie każdy poradził by sobie w takich sytuacjach.

Aspirant sztabowy Mariusz Liszewski zademonstrował uczniom sprzęt jakim posługuje się technik kryminalistyki.
Zaznaczył, że od kilku lat jest to naprawdę sprzęt wysokiej jakości.Na koniec uczniowie mieli możliwość zobaczyć, a potem zabezpieczać odciski palców z różnych powierzchni.

Dziękujemy Komendantowi Komendy Powiatowej w Drawsku Panu młodszemu inspektorowi Norbertowi Gorzyńskiemu za oddelegowanie technika kryminalistyki oraz aspirantowi sztabowemu Mariuszowi Liszewskiemu za przygotowanie ciekawych i profesjonalnych zajęcia dla młodzieży z klas policyjno - penitencjarnych.

Tekst i zdjęcia: Krzysztof Wójciak