- Wojsko Polskie jest zawsze gotowe, żeby nieść pomoc kiedy jest taka potrzeba. Tak jak rok temu, tak i teraz Wojsko Polskie ułoży most pontonowy, na którym zostanie położona rura, którą będą toczone nieczystości do oczyszczalni ścieków Czajka. Niewątpliwie mamy do czynienia z katastrofą ekologiczną. Zrzut nieczystości do Wisły to realne zagrożenie ekologiczne. Niewątpliwie mamy też do czynienia z zaniechaniem ze strony władz samorządu warszawskiego, ze strony prezydenta Trzaskowskiego - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

We wtorek, 8 września, szef MON przedstawił szczegóły dotyczące budowy mostu pontonowego na Wiśle. Wojsko pomaga ograniczyć skutki ponownej awarii kolektorów ściekowych w Warszawie.

- Żołnierze Wojska Polskiego po raz kolejny przygotują most pontonowy. Udowadniają jednocześnie, że są zawsze gotowi do niesienia pomocy w sytuacjach kryzysowych. Budowa mostu przygotowywana jest obecnie na lewym brzegu Wisły, na północ od mostu Marii Skłodowskiej – Curie. Zadanie budowy i utrzymania przeprawy otrzymali żołnierze z 2. Pułku Inżynieryjnego z Inowrocławia oraz 2. Mazowieckiego Pułku Saperów z Kazunia.Szef MON odniósł się również do pytań o koszt budowy mostu tymczasowego. - Wojsko Polskie w sytuacjach niespodziewanych oczywiście nie oczekuje zwrotu kosztów. W przypadku Warszawy mamy sytuację, która była do przewidzenia, wynika z zlekceważenia swoich obowiązków przez prezydenta Trzaskowskiego, a więc nie jest to katastrofa czy zdarzenie, którego nie można się było spodziewać. Jeżeli mamy do czynienia z taką sytuacją, Wojsko Polskie pobiera zwrot kosztów bezpośrednich. W przypadku budowy właśnie tej przeprawy, chcę Państwa zapewnić, że będą to kwoty niższe niż na przykład strefa relaksu stworzona przez prezydenta Trzaskowskiego na Placu Bankowym. Będą to koszty dużo, dużo niższe niż na przykład dotacje dla organizacji pozarządowych, które zajmują się ideologią równościową – powiedział szef MON.

W budowę mostu pontonowego na Wiśle zaangażowanych będzie około 200 żołnierzy i 130 jednostek sprzętu. Podobnie jak przed rokiem – most będzie gotowy w ciągu trzech dni, a jego łączna długość wyniesie niemal 250 metrów.

- Chcę podkreślić, że nad utrzymaniem mostu będzie czuwać ponad 50 żołnierzy, a postawienie mostu to jest zadanie, które wykona do 200 żołnierzy. Most ma długość 245 metrów, składa się z sześciu części, które zostaną połączone i zakotwiczone, aby zapewnić stabilność przeprawy. Podkreślam, że ta przeprawa jest możliwa do listopada ze względu na warunki atmosferyczne. To jest niezwykle istotne, aby władze Warszawy przeprowadziły docelowy remont, docelowe usunięcie awarii, żeby w tym czasie zdążyły z zapewnieniem bezpieczeństwa - mówił minister.Minister Błaszczak podziękował żołnierzom i dowódcom za zaangażowanie i szybką oraz skuteczną organizację budowy mostu pontonowego. - Miasto określiło termin powstania mostu na 10 września, a więc 10 września most będzie gotowy do użytkowania. Chciałbym podkreślić wielkie zaangażowanie i wielki profesjonalizm ze strony żołnierzy - zaznaczył szef MON.

*  *  *

W sobotę, 29 sierpnia 2020 r. nastąpiła awaria kolektorów doprowadzających ścieki do oczyszczalni „Czajka” w Warszawie. W efekcie nieczystości są zrzucane do Wisły. To kolejna awaria układu przesyłowego. Poprzednia miała miejsce rok temu. Wówczas żołnierze zbudowali most pontonowy, który podtrzymywał rurociąg doprowadzający ścieki do „Czajki”.