Piękno Ińskiego Parku Krajobrazowego, magia Pojezierza Drawskiego. Dzięki budowanym przez Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego trasom rowerowym, te miejsca odkrywają kolejni poszukujący wytchnienia i przygód turyści, a także mieszkańcy regionu. Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie ogłosił przetarg na wykonanie i oznakowanie kolejnych kilometrów szlaków rowerowych na Trasie Pojezierzy Zachodnich w pobliżu Drawska i Wapnicy.

Wsparcie środków unijnych pozwoli tym razem na budowę ok. 3,35 km trasy rowerowej wzdłuż drogi krajowej nr 10 od Nosowa do Wapnicy. Rozbudowana zostanie także droga wojewódzka nr 173 na odcinku Drawsko Pomorskie – Zarańsko o długości 4,45 km. Dodatkowo na odcinku od rzeki Iny do miejscowości Kozy, oznakowane zostanie ponad 16 km szlaku.

- Mocno wierzymy w potencjał turystyczny i piękno Pomorza Zachodniego. Dzięki kolejnym inwestycjom szlak pojezierny staje się wspaniałymi, naturalnymi wrotami do Ińska, Drawska, ale także Myśliborza, Choszczna czy Szczecinka. Już wiele lat temu postawiliśmy na turystykę aktywną, turystykę rowerową. Dziś, ten rodzaj wypoczynku, z dala od zgiełku, ale blisko natury, mocno zyskuje na popularności - podkreślał marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.Zaplanowane prace obejmą m.in rozbiórkę istniejącej nawierzchni, prace ziemne, zaprojektowanie i budowę tras rowerowych, budowę nowych oraz istniejących przepustów, przebudowanie skrzyżowań. Zadanie powinno być wykonane do końca lipca 2021 r. Inwestorem jest Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie, który na oferty w ogłoszonym przetargu czeka do 13 lipca.

Trasa Pojezierzy Zachodnich liczy ponad 420 km i poprowadzi przez malownicze obszary pojezierzy Myśliborskiego, Choszczeńskiego, Ińskiego, Drawskiego i Szczecineckiego. Trasa ma dwie odnogi. Południowa, rozpoczyna się w pobliżu Siekierek i prowadzi aż do Białego Boru. Już dziś, od mostu w Siekierkach można dojechać nową, liczącą 36 km trasą do Trzcińska Zdrój. Dalej, szlak wiedzie drogami gminnymi i leśnymi przez Dobropole, Góralice i Tchórzno do Myśliborza. Część trasy jest gotowa, część wymaga oznakowania, część jest projektowana. Szlak prowadzi do Ińska, gdzie łączy się z odnogą „szczecińską”. Dalej przebiega przez Drawsko Pomorskie, Złocieniec, Czaplinek do Szczecinka i w gminie Biały Bór dochodzi do granicy z województwem pomorskim.