Producent karabinka Grot - Fabryka Broni Łucznik w Radomiu - przygotowuje pozew sądowy wobec tych wszystkich, którzy publikują kłamstwa na jego temat - powiedział w czwartek w Radomiu poseł PiS Marek Suski.

Onet napisał w poniedziałek, że Grot, flagowy polski karabinek, rdzewieje, przegrzewa się, zapiaszczony zacina się, kolba pęka przy uderzeniu, a niektóre usterki uniemożliwiają strzelanie. Takie są - według portalu - wyniki testów, które z bronią tą przeprowadzili eksperci. Niektóre wady Grota - jak twierdzą autorzy publikacji - znane były zanim jeszcze MON podpisało kontrakt na zakup nowego karabinka dla polskiej armii opiewający na 500 mln zł.

Doniesienia Onetu zaniepokoiły polityków Koalicji Obywatelskiej, którzy zwrócili się do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o zwołanie, w trybie pilnym, posiedzenia Komisji Obrony Narodowej. Wniosek został złożony w trybie art. 152 ust. 2 regulaminu Sejmu (podpisała się pod nim jedna trzecia składu komisji, także posłowie Lewicy i PSL-Koalicji Polskiej), co oznacza, że posiedzenie komisji musi zostać zwołane w ciągu 30 dni.Do sprawy odnieśli się na konferencji prasowej w Radomiu politycy PiS, m.in. poseł Marek Suski.

"W ostatnim czasie mieliśmy bezpardonowy atak na polski przemysł zbrojeniowy, w tym na fabrykę w Radomiu. Pojawiły się kłamstwa, które zostały upublicznione na zagranicznym, polskojęzycznym portalu, gdzie napisano, że jest raport, który mówi o tym, że karabinek jest niebezpieczny dla polskich żołnierzy" - powiedział Suski. Jak podkreślił, to nieprawda.

W ocenie posła PiS ekspert, na którego powołuje się Onet w swej publikacji, miał możliwość testowania jednego z pierwszych egzemplarzy karabinka w wersji próbnej, które nie były dostarczane do wojska, a jedynie poddawane testom i później modyfikowane. Podkreślił, że tam "rzeczywiście były pewne usterki, które zostały w trakcie dalszych prac nad tym karabinkiem wyeliminowane". Według Suskiego obecnie ta broń "jest niezawodna", a posłowie opozycji opierając się na informacjach prasowych "bez sprawdzenia wypowiadają bzdury".

"Po tych wszystkich doniesieniach fabryka broni przygotowuje pozew sądowy wobec tych wszystkich, którzy te kłamstwa publikują” - powiedział Suski. (PAP)

Przeczytaj również: "Szef MON o karabinkach Grot: żadna broń nie jest doskonała, ale to jest polska, sprawdzona broń (FILM)"

wni/ par/