W dniu 21 marca 2019 r. zostały ogłoszone wyniki VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni. Po raz kolejny wśród laureatów i wyróżnionych w konkursie znaleźli się uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim.

Maciej Kisała zajął trzecie miejsce w kategorii prac multimedialnych za film pt. „Strzemię”, którego bohaterem jest zapomniany Żołnierz Wyklęty Sylweriusz Jaworski pseudonim „Strzemię”. W filmie, który wyreżyserował wystąpili jego koledzy z klasy – Adam Bulkiewicz, Szymon Biżak, Mateusz Hofman i Hubert Przybylski.
Wyróżnienie w kategorii prac plastycznych zdobyła Amelia Ciosmak za obraz pt. „Za Polskę!” Maciej i Amelia pojadą na zgrupowanie laureatów Konkursu w Lublinie, które odbędzie się w dniach 7 – 8 kwietnia 2019 r.

Wraz z pozostałymi finalistami, nie tylko odbiorą nagrody i dyplomy, ale też wezmą udział w spotkaniach z historykami, weteranami, dziećmi Żołnierzy Wyklętych.
Zwiedzą miejsca pamięci Żołnierzy Wyklętych na Lubelszczyźnie oraz Szlak Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie.

Warto podkreślić, że uczniowie ZSP w Kaliszu Pomorskim są jedynymi nagrodzonymi w tegorocznej edycji konkursu w kategorii gimnazjów i szkół średnich z województwa zachodniopomorskiego. Opiekunem młodzieży jest dyrektor Maciej Rydzewski.

Dziękujemy panu Jackowi Kalinowskiemu z Trójmiejskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznych za wypożyczenie mundurów i broni, wykorzystanych podczas kręcenia filmu.

Konkurs organizowany jest przez Fundację i Stowarzyszenie im. Kazimierza Wielkiego z Lublina, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych oraz XXIX Liceum Ogólnokształcące im. mjr Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” w Lublinie, pod patronatem m. in. Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Ministra Edukacji Narodowej, Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, Prezydenta Miasta Lublin i Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty.


Tekst: Maciej Rydzewski,