W poniedziałek, 18. maja br. w Olesznie odbyła się odprawa dotycząca polsko-amerykańskiej współpracy przed ćwiczeniem Defender Europe 20, w której uczestniczyli: Dowódca 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, Dowódca 12. Brygady Zmechanizowanej i przedstawiciele Allied Rapid Reaction Corps .

Szkolenie międzynarodowe żołnierzy 12. Dywizji Zmechanizowanej jest priorytetem. Z tego powodu generał dywizji Maciej Jabłoński regularnie spotyka się z przedstawicielami Sojuszniczego Korpusu Szybkiego Reagowania (Allied Rapid Reaction Corps). Warunki pandemii COVID-19 doprowadziły do znaczącej modyfikacji ćwiczenia DEFENDER-Europe 20. Jednakże w żadnym razie nie przekreśliły wszystkich planów ćwiczeniowych „Dwunastki”. Tym samym, już w czerwcu żołnierze ze Stanów Zjednoczonych i 12. Szczecińskiej Dywizji będą współpracować w forsowaniu przeszkody wodnej na kompleksie poligonowym w Drawsku Pomorskim. Podczas odprawy Dowódca „Dwunastki” omówił z sojusznikami główne założenia przyszłego ćwiczenia oraz wspólne procedury, które już wkrótce będą realizowane podczas „Defender Europe 20” na obiektach Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku.

***

Od 5 do 19 czerwca odbędzie się zmodyfikowane polsko – amerykańskie ćwiczenie DEFENDER-Europe 20. Łącznie w ćwiczeniu na poligonie w Drawsku Pomorskim weźmie udział około 6 000 żołnierzy, 100 czołgów i ponad 230 wozów bojowych. Ze strony amerykańskiej w ćwiczeniu weźmie udział około 4000 żołnierzy z Wysuniętego Dowództwa 1. Dywizji Kawalerii, z 2. Brygadowej Grupy Bojowej, z 3. Dywizji Piechoty oraz z 3. Brygady Lotnictwa Bojowego. Będą oni ćwiczyli z żołnierzami Wojska Polskiego z 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej i 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa oraz 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii.

Tekst: por. Bartłomiej KULESZA/12SDZ Foto: st. chor. sztab. Artur WALENTO/12SDZ, st. sierż. Patryk CIELIŃSKI/DORSZ