„Ojcowie Niepodległości” to wystawa plenerowa, składająca się z 10 wolnostojących ekspozytorów, przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Szczecinie z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Jej inauguracja miała miejsce w 2018 roku i rozpoczęła ogólnopolską akcję edukacyjną „Biało-Czerwony Szlak-Moja Niepodległa”, tym samym dotarła do wielu miast i miasteczek w całej Polsce a 17 września 2020 roku stanęła na placu przed Pomnikiem Wdzięczności w Łobzie.

Część wstępna ekspozycji zawiera opis idei wystawy, mapę Polski z lat 1918-1923 prezentującą proces kształtowania się polskich granic, oś czasu ukazującą najważniejsze wydarzenia procesu odbudowy państwowości, kopie najważniejszych dokumentów, związanych z 11 listopada 1918 roku, a także przedruki pierwszych stron Monitora Polskiego z pierwszych dni niepodległości. W głównej części wystawy zostali zaprezentowani „Ojcowie Niepodległości” w osobach: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty oraz Ignacy Daszyński.Oprócz wielkoformatowych zdjęć w skali rzeczywistej prezentujących sylwetki wybitnych mężów stanu opatrzonych ich biogramami w języku polskim i angielskim, plansze zawierają również interesujący wybór fotografii archiwalnych.

Serdeczne zapraszamy do zapoznania się z wyjątkową wystawą „Ojcowie Niepodległości”, która w Łobzie będzie dostępna przez najbliższy miesiąc.