24 września 2020r. w 52 Batalionie Remontowym „Ziemi Człuchowskiej” (52brem) w Czarnem nastąpiło uroczyste otwarcie nowo wybudowanej hali obsługowo – naprawczej Kołowego Transportera Opancerzonego KTO ROSOMAK.

Centrum obsługowo – naprawcze KTO ROSOMAK o kubaturze ponad 28 tysięcy m3 jest największym oraz najnowocześniejszym w siłach zbrojnych. Będą tu wykonywane naprawy oraz obsługa sprzętu wojskowego po realizacji zadań w kraju i w ramach Polskich Kontyngentów Wojskowych.

Centrum uroczyście otworzył Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

*   *   *

Inwestycja powstała na terenie 52 Batalionu Remontowego „Ziemi Człuchowskiej”, jednostki wchodzącej w skład 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej.

Na 4 tys. metrów kwadratowych znajdzie się: 11 stanowisk obsługowych,  warsztaty specjalistyczne i magazyny części zamiennych, a także stacja diagnostyczna, myjnia, śrutownia i lakiernia, spawalnia, agregatorownia, silnikownia oraz biura i zaplecze sanitarne dla pracowników.

Hala została zaprojektowana z myślą o zwiększeniu zakresu prowadzonych zadań. Przystosowana została zarówno do wykonania terminowych przeglądów technicznych, jak i  kompleksowych napraw Rosomaków. Dzięki temu naprawy będą mogły być prowadzone na większą skalę i nabiorą jeszcze większego tempa.Hala obsługowo – naprawcza wyposażona jest w suwnicę z udźwigiem 40 ton umożliwiającą przeniesienie KTO ROSOMAK pomiędzy stanowiskami. Posiada 11 stanowisk wyposażonych w najnowocześniejsze urządzenia i zestawy narzędzi, dzięki którym możliwy jest sprawny przegląd i obsługa sprzętu.

Do obsługi i naprawy wymontowanych podzespołów służą specjalistyczne warsztaty i wydzielone pomieszczenia, których usytuowanie tuż za stanowiskami obsługowo – naprawczymi w znaczny sposób usprawni pracę. Są to między innymi:

·         warsztat naprawy podwozia;

·         warsztat uzbrojenia;

·         warsztat mechaniczny;

·         warsztat spawalniczy;

·         akumulatorownia;

·         warsztat ładowania butli ppoż;

·         warsztat naprawy sprzętu chemicznego i inżynieryjno – saperskiego

·         warsztat naprawy ogumienia.

 

Hala posiada w pełni nowoczesny oraz zautomatyzowany system grzewczy, wentylacyjny oraz przeciwpożarowy. Zamontowane odsysacze spalin oraz stanowiskowe wentylatory promieniowe zapewniają pełne bezpieczeństwo pracowników hali, a także poprawiają komfort pracy.Na pierwszym piętrze hali obsługowo – naprawczej usytuowano:

·         warsztat łączności;

·         warsztat chemiczny;

·         warsztat elektryczny;

·         sala wykładowa licząca 120 miejsc siedzących;

·         pomieszczenia socjalne;

·         kancelarie.


Na drugim piętrze przewidziano m. In.:

·         warsztat tapicerski;

·         sterownię systemem grzewczym i wentylacyjnym;

·         magazyny części zamiennych.

W celu sprawnego przemieszczania i transportu części zamiennych i podzespołów znajdujących się w magazynie na drugim piętrze halę wyposażono w windę towarowo – osobową.

Hala posiada własną śrutownię, lakiernię, myjnię i stację diagnostyczną.

Nowo wybudowana hala znacznie usprawni wykonanie wszelkich zadań obsługowo – naprawczych wynikających z potrzeb wojsk operacyjnych.