Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w sobotę po południu ostrzeżenia pierwszego stopnia przed opadami marznącego deszczu oraz mżawki powodującymi gołoledź. Alerty obowiązują w dziewięciu województwach. Ponadto na Dolnym Śląsku są prognozowane intensywne opady śniegu.

Alerty pierwszego stopnia obowiązują na przeważającym obszarze województw: opolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, zachodniopomorskiego i pomorskiego.

Na tych obszarach prognozuje się występowanie marznącego deszczu lub mżawki trwające w tym samym miejscu nie dłużej niż 12 godzin. Ponadto na Dolnym Śląsku są prognozowane intensywne opady śniegu.IMGW przypomina o przestrzeganiu wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia oraz o dostosowaniu swoich planów do warunków pogodowych.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia oraz życia.(PAP)

dap/ skr/