Charakteryzują się dużą siłą ognia, manewrowością i odpornością na ogień. Cechy te czynią je doskonałym rodzajem sił do wykonania natarcia, głębokich uderzeń w strefę tyłową a także powstrzymania ataku przeciwnika i wykonania przeciwnatarcia.

Obchody święta Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych oraz "Dzień Czołgisty" odbyły się 17 czerwca 2020 r. w Czarnym, gdzie stacjonuje batalion czołgów, wchodzący w skład 2. Brygady Zmechanizowanej.

Swoją obecnością zaszczycił nas Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych – generał Jarosław MIKA i Dowódca 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej – generał dywizji Maciej JABŁOŃSKI.

W okolicznościowych przemówieniach przypomniane zostały początki broni pancernej w siłach zbrojnych Rzeczypospolitej i zostały złożone podziękowania żołnierzom za codzienny trud, wytężoną pracę, ofiarną i pełną oddania służbę.Podczas uroczystości odczytano rozkazy Dowódcy 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej i Dowódcy 2. Brygady Zmechanizowanej Legionów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego o wyróżnieniu żołnierzy.

*  *  *

Święto zostało ustalone w celu upamiętnienia przybycia do Polski pierwszego polskiego oddziału pancernego - 1 Pułku Czołgów, formowanego od marca do czerwca 1919 roku we Francji, w ramach tzw. „Błękitnej Armii" dowodzonej przez generała Józefa Hallera. Dzisiejsze jednostki Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych nawiązują do chlubnych tradycji polskiej broni pancernej okresu wojny 1919-1920, września 1939 roku i okresu II wojny światowej. W swojej codziennej działalności czołgiści nie zapominają również o dziedzictwie żołnierzy generała Stanisława Maczka - legendarnego Dowódcy 1 Dywizji Pancernej i jego podkomendnych.