„SPEED” to działania policjantów ruchu drogowego, których zadaniem jest ujawnianie agresywnie i niebezpiecznie jeżdżących kierowców, zwłaszcza tych, którzy nadmiernie przekraczają prędkość. Przekonali się o tym, między innymi kierowca spieszący się na pogrzeb, trzech spieszących się na wesele i siedemnastu innych kierujących.

Aby przeciwdziałać niebezpiecznym zachowaniom na drogach w jednostce w Wałczu, tak jaki w całym kraju działa zespół pod nazwą „SPEED”.

Brawura, przecenianie własnych możliwości w połączeniu z nadmierną prędkością, niejednokrotnie prowadzą do tych najtragiczniejszych w skutkach zdarzeniach drogowych. Zadaniem funkcjonariuszy wchodzących w skład tej grupy jest ujawnianie agresywnie i niebezpiecznie jeżdżących kierowców, zwłaszcza tych, którzy nadmiernie przekraczają prędkość.

Przekonało się się o tym, 20 kierujących, którzy na drodze wojewódzkiej W163 popełniali wykroczenia drogowe, głównie poprzez przekraczanie dozwolonej prędkości- 17 kierowców, wyprzedzanie na linii podwójnej ciągłej- 2 kierujących i 1 kierujący prowadzący pojazd bez wymaganych uprawnień.
Warto wiedzieć, że wysepka na środku jezdni, wybudowana jest między innymi w celu ułatwienia pieszym bezpiecznego przekraczania ulicy, czy wysepka rozdzielająca pasy ruchu, którą omijał kierowca wybudowana jest w celu spowalniania ruchu pojazdów wjeżdżających do miejscowości.

Trzech innych kierowców tłumaczyło funkcjonariuszom jazdę z nadmierną prędkość z powodu niemożności spóźnienia się na wesele.

Nadmierna prędkość oraz jej niedostosowanie do warunków drogowych, to jedna z najczęstszych przyczyn wypadków i zagrożeń na polskich drogach.

Pamiętajmy! Wypadki będące skutkiem nadmiernej prędkości charakteryzują się dużą urazowością albo śmiercią.