Dragoni z batalionu zmechanizowanego 10 Brygady Kawalerii Pancernej, podobnie jak żołnierze pozostałych specjalności pancernej brygady, szkolą się przez cały rok. Teraz ich wiedza oraz umiejętności weryfikowane będą na poligonie oddalonym od macierzystej jednostki o kilkaset kilometrów.

Dla żołnierzy 10 batalionu zmechanizowanego Dragonów nie stanowi to jednak żadnego problemu. Dla nich niestraszne są warunki, w których muszą wykonywać otrzymane zadania. Każdorazowo wykazują się ogromnym zaangażowaniem, które procentuje w uzyskiwanych efektach.

Po przemieszczeniu transportem operacyjnym do Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim Dragoni mieli kilka dni na odpoczynek i przygotowanie się do tygodni wytężonego działania. Każdy dzień, aż do zakończenia ćwiczenia pod kryptonimem Dragon-19, będą rozpoczynać wcześnie rano, a kończyć o późnych godzinach nocnych. Szkolenie poligonowe to czas, kiedy zajęcia całodobowe są normą.

Przełożeni wszystkich szczebli będą mogli przekonać się, jak ich podwładni radzą sobie w niesprzyjających warunkach, przy dużym zmęczeniu i niejednokrotnie braku snu. Bo tak właśnie będzie wyglądał ostatni miesiąc pierwszego półrocza bieżącego roku. Dragoni zmierzą się z szeregiem zadań zaczynając od strzelań z broni strzeleckiej, poprzez strzelania z Bojowych Wozów Piechoty, kierowania ogniem oraz liczne zajęcia z taktyki.Już pierwszy dzień, po oficjalnym rozpoczęciu szkolenia poligonowego, był bardzo intensywny. W poniedziałek, 20 maja 2019 roku, Dragoni i ich Bojowe Wozy Piechoty opuściły Polowy Park Sprzętu Technicznego. Przez wiele godzin pokonywali kolejne kilometry poligonu, realizując zaplanowane zajęcia programowe.

Żołnierze z batalionu zmechanizowanego tego dnia realizowali zagadnienia z taktyki, w tym między innymi rozpoznanie drogi marszu. Podczas przemieszczenia czekała na nich niejedna niespodzianka. Dragoni musieli właściwie reagować na napotkanego na drodze marszu przeciwnika. Nawiązanie kontaktu ogniowego z przeciwnikiem oraz wycofanie, to tylko jedne z wielu zagadnień, których wykonanie doskonalili żołnierze w tym słonecznym dniu.

- „Szkolenie na poligonie w Drawsku Pomorskim daje Nam wiele możliwości, których nie mamy w Świętoszowie. Przede wszystkim teren, którego żołnierze nie znają, sprawia, że wykonanie każdego zadania wymaga jeszcze większego wysiłku ze strony żołnierzy. My jako przełożeni każdego dnia sprawdzamy umiejętności podległych Nam żołnierzy. Doskonalimy współdziałanie i stajemy się jeszcze bardziej zgranym, gotowym do działania, pododdziałem.” – powiedział jeden z dowódców Dragonów szkolących się na poligonie.

Tekst: kpt. Katarzyna Sawicka Zdjęcia: st. szer. Natalia Wawrzyniak