Ogromnym sukcesem zakończył się udział sołectwa Biały Zdrój w II edycji konkursu ogłoszonego przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego “Piękna Zachodniopomorska Wieś” 2019. Ceremonia podsumowania konkursu oraz uroczyste ogłoszenie wyników miało miejsce w sobotę 14 września br. podczas Wojewódzkich Dożynek w Trzebiatowie.

Na trzebiatowskim stadionie naszą gminę reprezentowało Sołectwo Biały Zdrój, które wspólnie z Referatem Promocji i Funduszy Pomocowych, przygotowało stoisko promujące walory przyrodnicze i turystyczne Kalisza Pomorskiego.
Reprezentacja gminy zachwyciła wszystkich licznie zgromadzonych tego dnia na uroczystych obchodach Wojewódzkiego Święta Plonów. Na stoisku obok ekspozycji materiałów promocyjnych można było też zasmakować przepysznych regionalnych przysmaków. Na stołach królowały białozdrojskie pierogi z różnorodnym nadzieniem oraz smakowite swojskie wypieki. Publiczność ochoczo zajadała kaliskie ogórki, które zachwycały swoim smakiem wespół z tradycyjnie wypiekanym chlebem ze smalcem. Prawdziwą furorę zrobiły także solidnie aromatyczne i rozgrzewające nalewki ze spiżarni Pani Sołtys.

Emocje sięgnęły zenitu, gdy ze sceny ogłoszono wyniki tegorocznej edycji konkursu “Piękna Zachodniopomorska Wieś”. Sołectwo Biały Zdrój zostało laureatem konkursu i zdobyło zaszczytne, pierwsze miejsce oraz nagrodę pieniężną w wysokości 40 000 zł . W imieniu gminy i sołectwa wyróżnienie odebrali Stanisław Samek Zastępca Burmistrza Kalisza Pomorskiego oraz Violetta Zbytek Sołtys Białego Zdroju. Wyróżnienie wręczyli Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa oraz p.o Dyrektora Wydziału Rolnictwa i Rybactwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego Damiana Nowak.Radości w trakcie wręczenia wyróżnienia nie było końca, a stwierdzenie, że Kapituła Konkursowa nie miała żadnych wątpliwości co do wskazania zwycięzcy umocniło mieszkańców i potwierdziło fakt, że Biały Zdrój to najpiękniejsza zachodniopomorska wieś. Zakątki Białego Zdroju uznano za jedne z najpiękniejszych w województwie, doceniono nie tylko jego malownicze położenie, lecz także dbałość o dziedzictwo kulturowe, którego jednym z najważniejszych bogactw jest Kościół pod wezwaniem Świętego Izydora Oracza z I połowy XIX wieku. Estetyka miejscowości oraz harmonijne i spójne jej zagospodarowanie, zauroczyły komisję konkursową, która w połowie sierpnia wizytowała finałową dziesiątkę najpiękniejszych wsi tego prestiżowego plebiscytu. Wszelkie inicjatywy związane z funkcjonowaniem małej architektury realizowane w sołectwie są połączone z ochroną zabytków oraz wspieraniem tradycji i historii wsi. Ponadto bardzo aktywne życie społeczności lokalnej – także senioralnej – to kolejne atuty, które wyróżniały Biały Zdrój wśród pozostałych miejscowości zgłoszonych do konkursu. Niezliczona ilość posadzonych wszędzie kwiatów, krzewów i drewniane rzeźby rozlokowane w całej miejscowości przykuwały uwagę kapituły, która ostatecznie zadecydowała o przyznaniu tego wyróżnienia właśnie wsi Biały Zdrój.

W sobotnie popołudnie, w Trzebiatowie rozstrzygnięto także konkurs “Wieniec dożynkowy z gmin i powiatów województwa zachodniopomorskiego”, gminę Kalisz Pomorski reprezentował wieniec sołectwa Stara Korytnica.Zwycięstwo w konkursie “Piękna Zachodniopomorska Wieś” oraz olbrzymie zainteresowanie naszym stoiskiem promocyjnym potwierdza w pełni, że godnie reprezentowaliśmy naszą gminę. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które pomogły w przygotowaniu stoiska promującego Gminę Kalisz Pomorski, a organizatorom wydarzenia za zaproszenie.