1 września, załoga samolotu transportowo-desantowego M28B Bryza z 43 Oksywskiej Bazy Lotnictwa Morskiego wykonała trzecią w tym roku, w Brygadzie Lotnictwa Marynarki Wojennej, akcję transportu medycznego, organów przeznaczonych do przeszczepu.

Dyżurna Służba Operacyjna Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej otrzymała zadanie przygotowania transportu medycznego, w ramach Akcji Serce.

Zgodnie z przyjętymi procedurami, wytypowano załogę i samolot M28B Bryza z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach. O godzinie 17.21 samolot, z załogą dowodzoną przez por. pil. Michała Nawojczyka oraz zespołem transplantologów, z organem przeznaczonym do przeszczepu, wystartował z lotniska macierzystego Oksywie. Po godzinie i dziesięciu minutach lotu samolot wylądował na lotnisku Okęcie w Warszawie. Zespół transplantologów, z przeznaczonym do przeszczepu organem udał się natychmiast do Instytutu Kardiologii w Aninie, gdzie już oczekiwał pacjent.Załoga rozpoczęła powrót na macierzyste lotnisko w Gdyni o godzinie 19.20 i wylądowała, kończąc akcję o godzinie 20.30.

W 2020 roku żołnierze jednostek Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych udzielili wsparcia ratującym ludzkie życie medykom dwadzieścia dwa razy, z czego dziewiętnaście przypada na 3 Skrzydło Lotnictwa Transportowego (dwanaście lotów zrealizowała 8 Baza Lotnictwa Transportowego, siedem lotów wykonała 33 Baza Lotnictwa Transportowego) i trzy loty zrealizowane przez Brygadę Lotnictwa Marynarki Wojennej (43 Baza Lotnictwa Morskiego).

Tekst i zdjęcie: kmdr ppor. Marcin Braszak